مفهوم GPS

مفهوم GPS

واژه GPS مخفف “سیستم موقعیت یابی جهانی” می باشد. GPS یک سیستم ناوبری ماهواره ای است که برای تعیین موقعیت زمینی یک شی مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری GPS برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ توسط ارتش آمریكا مورد استفاده قرار گرفت و طی چند دهه آینده به استفاده غیرنظامی گسترش یافت. امروزه گیرنده های GPS در بسیاری از محصولات تجاری مانند خودرو ، تلفن های هوشمند ، ساعت ورزش و دستگاه های GIS گنجانده شده اند.

سیستم GPS شامل ۲۴ ماهواره مستقر در فضا در حدود ۱۲،۰۰۰ مایل (۱۹،۳۰۰ کیلومتر) بالاتر از سطح زمین است. آنها هر ۱۲ ساعت یک بار با سرعت بسیار سریع و تقریباً ۷۰۰۰ مایل در ساعت (۱۱۲۰۰ کیلومتر در ساعت) یک بار در مدار زمین قرار می گیرند. این ماهواره ها به طور مساوی پخش شده اند به طوری که از طریق خط دید مستقیم معمولا چهار ماهواره از هر جای کره زمین قابل دسترسی می باشند.

هر ماهواره GPS پیامی را پخش می کند که شامل موقعیت فعلی ماهواره ، مدار و زمان دقیق آن است. یک گیرنده GPS چندین پخش را از چندین ماهواره ترکیب می کند تا موقعیت دقیق آن را با استفاده از فرآیندی به نام مثلث بندی محاسبه کند. برای تعیین محل گیرنده به سه ماهواره نیاز است ، اگرچه اتصال به چهار ماهواره ایده آل است زیرا دقت بیشتری را ارائه می دهد.

برای اینکه یک دستگاه GPS به درستی کار کند ، ابتدا باید با ماهواره های مورد نیاز ارتباط برقرار کند. بسته به قدرت گیرنده ، این فرآیند می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه به طول بینجامد. به عنوان مثال ، GPS یک خودرو معمولاً اتصال GPS سریعتری به نسبت یک ساعت هوشمند یا تلفن هوشمند دارد. اکثر دستگاه های GPS برای سرعت بخشیدن به تشخیص GPS از نوعی حافظه پنهان برای کش کردن مکانها استفاده می کنند. یک دستگاه GPS با یه یاد سپردن مکان قبلی خود ، می تواند به سرعت اسکن کند که ماهواره ها چه زمانی در دسترس باشند تا سیگنال GPS را اسکن کنند.

توجه: از آنجا كه گيرنده های GPS نياز به مسيری نسبتاً بدون مانع به فضا دارند ، تكنولوژی GPS برای استفاده داخل خانه اي مناسب نيست. بنابراین ، تلفن های هوشمند ، تبلت ها و سایر دستگاه های تلفن همراه غالباً از تجهیزات دیگری مانند برج های تلفن همراه در نزدیکی و سیگنال های عمومی Wi-Fi برای تعیین محل استفاده می کنند. این فناوری ، که گاهی اوقات به عنوان سیستم موقعیت یابی محلی (LPS) نیز یاد می شود ، در صورت عدم دسترسی به یک اتصال ماهواره ای ثابت ، اغلب برای مکمل GPS استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *